Od kiedy deweloper może żądać opłat za mieszkanie?
Jeżeli kupujemy mieszkanie, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że będziemy musieli ponosić opłaty na jego utrzymanie i możliwość korzystania z niego. Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że z jednej strony możemy opłacać tylko czynsz, z innej mogą jeszcze dojść opłaty mieszkaniowe, które wiążą się z opłaceniem części wspólnej. To ile będziemy płacić, będzie zależało od tego, jakie umowy mamy już podpisane i czy mamy już akt notarialny z wpisem do księgi wieczystej. Bo właśnie od tego będzie zależało, czy właścicielem danego mieszkania jesteśmy my, czy jeszcze deweloper.
Co jeśli nie ma jeszcze aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej?
Jeżeli mamy podpisaną umowę przedwstępną, ale nie zostało na nas jeszcze przeniesione prawo własności, to musimy wiedzieć, że formalnie właścicielem danej nieruchomości jest jeszcze deweloper. A więc my, musimy opłacać czynsz, który pozwala nam na użytkowania danego mieszkania, ale jednocześnie jeszcze nie mamy możliwości zarządzania nim. Co się z tym wiąże, nie my ostatecznie odpowiadamy i opłacamy, części wspólne danej nieruchomości, czy związane z jej zarządzaniem. Za te ostatnie nadal płaci deweloper, jako faktyczny właściciel i zarządca.
To się jednak zmienia, w chwili gdy podpiszemy akt notarialny związany z przeniesieniem praw własności i dokonamy wpisu w księdze wieczystej.
W chwili gdy zostajemy właścicielami
Kiedy dojdzie już do przeniesienia pełni praw własności nad nieruchomością, musimy się liczyć z tym, że nasze opłaty wzrosną. Już nie tylko będziemy użytkowali daną nieruchomość, ale także będziemy odpowiedzialni za zarządzanie nią, a więc będziemy musieli się dokładać do jej utrzymania. To oznacza, że na nas zostaną przeniesione opłaty związane z utrzymaniem: windy, części wspólnych takich jak korytarze i wózkarnia, opłaceniem dostawy prądu, gazu czy nawet remontów.
To oznacza, że wówczas jako zarządca będziemy zobowiązani do pilnowania tego typu opłat i uiszczania ich w odpowiednim terminie, z czym będzie się wiązało również płacenie podatku od nieruchomości. I właśnie te wszystkie opłaty będą nas obowiązywały z chwilą, gdy podpiszemy umowę u notariusza i dokonamy wpisu do księgo wieczystej, a więc formalnie staniemy się właścicielami danej nieruchomości i będziemy za nią odpowiadać. Oczywiście nadal będziemy też musieli płacić czynsz, który odnosi się do utrzymania naszego mieszkania, bo w nim wliczany jest chociażby wywóz śmieci czy zużycie wody. Warto wcześniej poznać te wszystkie zależności formalne, tak aby wiedzieć od kiedy należy płacić deweloperowi za apartamenty warszawa centrum i jak te opłaty wyglądają.
Im więcej na ten temat będziemy wiedzieć, tym mniejsza będzie szansa, że coś nas zaskoczy, że czegoś nie będziemy wiedzieć i że jakąś opłatę przeoczymy. A takie przeoczenie, może mieć poważne skutki w przyszłości, więc warto tego unikać. Dlatego też, warto trochę prędzej poznać wszystkie wytyczne odnoszące się do opłaty za mieszkanie, aby wiedzieć, na co trzeba się tutaj przygotować i jakie to mogą być koszty.
Polecane artykuły
Polowanie na kreta
Wspaniałe wakacyjne przygody można przeżyć nie tylko w luksusowych warunkach, ale także na polu namiotowym, które ciągle przeżywają oblężenie w okresie wakacji. Można spotkać wiele nowych osób, ale przede wszystkim dobrze się bawić. Zapewne zabawę w takim miejscu umilają częste wymyślane akcje, ja
Górski odpoczynek
Sanok, Bieszczady, co warto zobaczyć w tych okolicach? Czy warto pojechać tam, żeby porządnie wypocząć? Oczywiście, że tak. Ci, którzy regularnie jeżdżą po górach wiedzą, że do takich pobytów nie da się porównać niczego. W górach zapominamy o całym świecie i rozkoszujemy się ich majestatem i piękne